Homemade Baby Food

DSC_5856I’ve been making Beck’s baby food since he’s been eating. Lots of people have asked me about making my own baby food, so I thought I’d throw up a post about it. I think there are a couple main things to know when you venture into this:

  1. It’s super easy
  2. It’s cost effective
  3. It’s healthier – I buy organic

I make it probably once a month or so, and just do a bunch, freeze them in cubes or containers, and pull out what I need. Last night, I made a few so I’ve priced them out. He’s almost 9 months old and can probably chomp down around 8 ounces of puree a day.

Squash, Apple, Raisin – this is by far Beckett’s favorite, so I make a big batch!

  • 6 Fuji Apples – $4.89
  • 1 Butternut Squash – $3.58
  • 1 cup of Raisins – $0.64
  • Made 40 oz / Cost $0.23 per oz!!

Pumpkin, Raspberry, Banana

  • 1 Small Pumpkin – $3.26
  • 1 cup of Raspberries – $1.60 (I bought a pack of organic frozen, cause I couldn’t find fresh, darn winter!)
  • 1 Banana – $0.34
  • Made 25 oz / Cost $0.20 per oz!!

Green Beans

  • 2 – 10 oz packs of Frozen Green Beans – $5.00
  • Made 18 oz / Cost $0.28 per oz!!

DSC_5862I want to put it into perspective for you. I do keep some Earth’s Best Organic jars around, because sometimes you just need to throw a jar of food in there for convenience, travel, whatever. I just like to be prepared. One of those jars is normally $1.25 each, and they are 4 oz each. So, that’s $0.31 an ounce. ┬áThis is easy, you mostly steam or roast anything, and throw it into a blender or food processor to desired consistency. I like that because I can make them thicker as he gets older and better at chewing/eating. I freeze them in these Tevolo trays. (buy the green ones, cause they are dramatically cheaper than the other colors). These freeze into 1 ounce portions, making it super easy to portion out. I also have the pouches you see. I always fill a couple of those for convenience, instead of carting around jars. These are technically disposable, but you can rinse and reuse, just takes more effort. I also bought some Squooshi pouches, which are designed to be reusable, but haven’t actually used them yet. So, the day before, I usually plop some cubes into Wean Green glass containers and transfer to the fridge for them to thaw overnight.

I make both mixes like the squash, apple, raisin and single purees like green beans, prunes, etc. I like having some premixed, because the ratios are nice. For the single’s I usually combine them. Like the green bean, i’ll mix with a couple tablespoons of tofu and brown rice or throw some prunes into oatmeal. Generally, if I’m eating something I chop it into little (non chokeables, removing any type of skin or hard to chew bits) pieces for Beckett to eat or feed himself. He will eat anything I eat, seriously anything, at this point. He love fish, chicken, crab, sushi, risotto, pizza, anything, seriously anything. I’ll soak it up now, cause I hear that they can get picky by the time they are two.

I have the time to do this (these three took me maybe an hour, hour fifteen). I like to do this, and I feel good giving Beckett fresher baby foods. I will never regret making his food, this kid eats better than I do.